Sery dojrzewające Dębnik 52 z mleka koziego i od krów rasy Jersey

W Dębnik 52 produkujemy sery dojrzewające z mleka od naszych kóz i krów Jersey. To właśnie świeże mleko najwyższej jakości decyduje o smaku naszych serów oraz jest ich największym atutem i sekretem. Bo mleko od naszych kóz i krów to surowiec wyjątkowy. Ma w sobie wszystkie smaki, aromaty i składniki odżywcze soczystej trawy dębnickich łąk.

Wiosną, latem i wczesną jesienią nasze kozy i krowy pasą się na dębnickich pastwiskach, a zimą karmimy je sianem i paszą pochodzącą z naszych łąk i pól oraz bogatym w składniki odżywcze makuchem pochodzącym z produkcji olejów tłoczonych na zimno w naszej olejarni. Nasze kozy i krowy są głaskane. Jesteśmy przekonani, że to właśnie dlatego mleko w Dębnik 52 jest tak doskonałe.

Produkujemy sery dojrzewające twarde i półtwarde, naturalne oraz wzbogacone dębnickimi ziołami i przyprawami: dzikim szczypiorem, lebiodką, kozieradką, czarnuszką, suszonymi pomidorami i chilli.

Każdym serem zajmujemy się z najwyższą starannością. Nasze sery dojrzewające przechowujemy w specjalnych pomieszczeniach, w których panuje odpowiednia wilgotność i stała niska temperatura. Ale nie pozostawiamy ich tam samych sobie. W zależności od rodzaju przewracamy je na drugą stronę, wycieramy lub przecieramy solanką. Każdy ser wymaga innej uwagi.

Dzięki temu sery dojrzewające w Dębnik 52, zarówno z mleka koziego, jak i od krów Jersey, mają swój własny, niepowtarzalny charakter, intensywny smak, wyważony aromat oraz odpowiednią konsystencję i piękny wygląd.