Rzepakowy – król olejów

Olej rzepakowy. Kiedyś lekceważony i zapomniany, teraz triumfalnie wraca do łask ze względu na wysoką zawartość cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-6 i Omega-3 oraz ich idealną proporcję 2:1.

Olej rzepakowy to jeden z najzdrowszych i najbardziej wartościowych olejów roślinnych. Nazywany „oliwą Północy” jest szczególnie cenny dla Polaków, ponieważ najzdrowsze jest spożywanie pokarmów pochodzących ze strefy klimatycznej, w której żyjemy, wyhodowanych jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Warto odżywiać się lokalnie i sezonowo, wybierać produkty, które rosną w naszym regionie, najlepiej w czasie gdy naturalnie dojrzewają. Jednym z takich produktów jest właśnie olej rzepakowy. Lokalne pochodzenie to nie jedyna zaleta „oliwy Północy”. Olej rzepakowy zawiera w sobie mnóstwo dobroczynnych składników odżywczych.

Olej rzepakowy zawiera:
  • nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (ALA) - 10-krotnie więcej niż oliwa z oliwek!
  • nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 (LA), 
  • nienasycone kwasy tłuszczowe omega-9 (OLA), 
  • sterole roślinne, 
  • witaminę E, 
  • witaminę K. 
Ilość tłuszczów nienasyconych w codziennej diecie zdrowego, dorosłego człowieka powinna wynosić do ok. 30%. Z wykorzystaniem oleju rzepakowego łatwo te potrzeby zaspokoić, ponieważ olej produkowany z nasion rzepaku idealnie nadaje się do różnych zastosowań w kuchni. Można go wykorzystywać zarówno do pieczenia i smażenia, jak i do sałatek na zimno, do potraw słodkich i wytrawnych. Jego smak najlepiej poczujemy na kromce świeżego chleba.

Bardzo wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, steroli i witamin sprawia, że olej rzepakowy jest polecany w prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Wysoka zawartość witaminy E wzmacnia działanie antyoksydacyjne oleju rzepakowego, a witaminy K poprawia krzepliwość krwi. Regularne spożywanie oleju rzepakowego bardzo korzystnie wpływa na stan skóry. Wspiera też prawidłowy rozwój układu nerwowego u dzieci. Z pewnością warto włączyć olej rzepakowy do codziennej diety dla całej rodziny.