Nierafinowany olej tłoczony na zimno metodą mechaniczną – czym różni się od olejów rafinowanych?

Wysokiej jakości nasiona, tłoczenie na zimno metodą mechaniczną z małych partii surowca, bez obróbki chemicznej i termicznej – to gwarancja uzyskania świeżego, naturalnego oleju o wyrazistym, intensywnym zapachu, smaku i kolorze, bogatego w prozdrowotne składniki m.in. w kwasy tłuszczowe, witaminy, antyoksydanty itp.

Produkcja wysokiej jakości olejów zaczyna się od surowca
Ważne, aby nasiona roślin oleistych były dojrzałe, suche, nie uszkodzone, o odpowiednich cechach fizycznych, bez zanieczyszczeń, pochodzące od sprawdzonych, wiarygodnych, rzetelnych dostawców. 

Proces tłoczenia
Do tłoczenia olejów na zimno najczęściej stosuje się prasy ślimakowe, w których temperatura oleju wychodzącego z tłoczni nie przekracza 40 stopni. W procesie tłoczenia powstaje czysty olej oraz tzw. makuchy, czyli wytłoczyny, które można wykorzystywać jako paszę dla zwierząt lub suplementy diety.

Rafinowane…
Oleje oznaczone jako „rafinowane” zostają podgrzane do temperatury znacznie przekraczającej 100 stopni oraz poddane procesowi rafinacji, czyli oczyszczenia przy pomocy silnie działających środków chemicznych (najczęściej heksanu). Celem rafinacji jest wyprodukowanie oleju o bardzo długim terminie przydatności doi spożycia. Niestety, wysoka temperatura i środek chemiczny niszczą także wiele cennych składników oleju. Oleje takie są również pozbawione także smaku i koloru. Wysoka temperatura może spowodować przekształcenie kwasów tłuszczowych w groźne dla zdrowia kwasy trans.

… a nierafinowane
Natomiast oleje tłoczone na zimno metodą mechaniczną są w pełni naturalne. Nie poddaje się ich żadnej obróbce termicznej i chemicznej – nie są podgrzewane, ani rafinowane. Dzięki temu, zachowują wszystkie cenne wartości: kwasy omega-3 i omega-6, linolowe, witaminy, składniki mineralne, antyoksydanty, skwalen, sterole. Olej zimnotłoczony jest nieoczyszczony, może się zdarzyć, że zostanie w nim osad lub drobiny nasion. Olej tłoczony na zimno ma stosunkowo krótki czas trwałości, maksymalnie 3 miesiące. Nie dodaje się do niego konserwantów i ulepszaczy. Ważne, aby zaopatrywać się w olej u dostawców, którzy tłoczą oleje na bieżąco, w małych ilościach. Przechowywanie surowca odbywa się wtedy w postaci nasion.