Mleko krów ras Jersey - rewelacyjny skład i doskonały, kremowy smak

Jersey - wyjątkowa rasa krów pochodząca z zielonej wyspy Jersey daje wyjątkowe mleko, które słynie z bogatego, kremowego smaku i wysokiej zawartości tłuszczu, białka, wapnia, witamin i soli mineralnych. Mleko Jersey w Dębnik 52 to surowiec najwyższej jakości.

Stado Jerseyek w Dębnik 52 jest niewielkie. Mamy 5 krów, którymi opiekujemy się z największą troską i oddaniem. Latem Jerseyki pasą się na dębnickich pastwiskach, a zimą karmimy je sianem i paszą pochodzącą z naszych łąk i pól oraz bogatymi w składniki odżywcze wytłokami pochodzącymi z produkcji olejów tłoczonych na zimno w naszej olejarni. Nasze Jerseyki są głaskane. Jesteśmy przekonani, że to właśnie dlatego mleko Jersey w Dębnik 52 jest tak doskonałe.

Mleko pochodzące od krów rasy Jersey znacznie różni się od tradycyjnego mleka krowiego. Ma dużo wyższą zawartość tłuszczu (ok. 6-8%), białka (ok. 4%) i wapnia (ok. 6%) w porównaniu do mleka krowiego innych ras. Ma też więcej witamin z grupy A i B oraz soli mineralnych. Nie zawiera natomiast kazeiny A1, która jest głównym alergenem. Mleko ma charakterystyczny, delikatnie kremowy kolor, który jest efektem wysokiej zawartości karotenu. Wszystko to wpływa na doskonały kremowy smak mleka.

Czy wiedzieliście, że krowy Jersey są hodowane od XVIII wieku na wyspie Jersey leżącej na kanale La Manche między Wielką Brytanią a Francją? Zwierzęta są mniejsze od zwykłych krów (średnia waga to 300-400 kg, 120 cm w kłębie), mają piękne umaszczenie, od jasnego do ciemnego brązu, charakterystyczną obwódkę na pyszczkach oraz duże oczy z długimi rzęsami. To zwierzęta bardzo żywiołowe i przyjazne, uwielbiają być głaskane i brykać na pastwiskach. Niektórzy badacze twierdzą, że to wyspiarskie pochodzenie oraz wysoka zawartość składników mineralnych w pożywieniu bazującym na wodorostach genetycznie zdeterminowała większą wartość odżywczą mleka krów Jersey.