Len złoty czy brązowy – który wybieracie?

Nierafinowany, tłoczony na zimno olej lniany to jeden z najzdrowszych olejów świata. W Dębnik 52 tłoczymy go w dwóch wersjach: złotej i brązowej.

Olej lniany jest wytwarzany z siemienia lnianego. Olej Dębnik 52 „Len złoty” powstaje z nasion lnu odmiany jarej, czyli wysiewanej wiosną. Natomiast olej „Len brązowy” jest efektem tłoczenia nasion lnu odmiany ozimej, która jest wysiewana jesienią. Obydwie wersje mają takie same wartości odżywcze. Różnią się jedynie smakiem – złota jest zdecydowanie delikatniejsza w smaku, brązowa – bardziej wyrazista i ostra.

Olej lniany ma w sobie blisko 60% kwasów omega-3, a kwasów omega-6 i omega-9 około 30%. Pozwala redukować poziom złego cholesterolu, wzmacnia układ naczyniowo-krwionośny, a tym samym zmniejsza ryzyko nadciśnienia i miażdżycy. Olej z siemienia lnianego ma także właściwości regenerowania błon śluzowych przewodu pokarmowego. Dlatego pomaga w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i stanach zapalnych jelit, wspiera prawidłową pracę całego układu pokarmowego, a także przyspiesza przemianę materii oraz ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Olej lniany zawiera też dużą dawkę witaminy E, która w połączeniu z cennymi nienasyconymi kwasami, posiada właściwości odżywania skóry.

Olej lniany jest idealny dla kobiet, ponieważ zawiera tzw. lignany, należące do fitoestrogenów, czyli roślinnych estrogenów, działających podobnie jak estrogeny – żeńskie hormony płciowe. Dzięki temu regularne spożywanie oleju lnianego przez kobiety wspiera i harmonizuje gospodarkę hormonalną organizmu.

W celach zdrowotnych polecamy picie 2-3 łyżek oleju lnianego dziennie, najlepiej na czczo. Można go również dodawać do potraw, świetnie wzbogaca smak sałat i surówek. Niektórzy twierdzą, że olej lniany powinno się mieszać z twarożkiem, wówczas organizm najlepiej wchłania wszystkie wartości odżywcze oleju. Dla tych, którzy zdecydują się przygotować taką mieszankę polecamy twarożki z mleka od naszych kóz i krów Jersey.

Warto wspomnieć, że oleje tłoczone z siemienia lnianego są powszechnie stosowane w kosmetyce. Mają właściwości nawilżające i natłuszczające. Można je stosować solo na skórę lub jako dodatek do kremu lub żelu hialuronowego. Świetnie sprawdzą się przy masażu ciała.

Oleje lniane Dębnik 52 trzeba przechowywać w lodówce maksymalnie 3 miesiące.