Kozi jogurt naturalny Dębnik 52 ze świeżego, niepasteryzowanego mleka

Jest gęsty, ma aksamitnie gładką, delikatną fakturę i łagodny smak, jest wyjątkowo pyszny i bardzo zdrowy.

Dębnicki jogurt naturalny produkujemy ze świeżego niepasteryzowanego mleka koziego, do którego dodajemy specjalną mieszankę żywych kultur bakterii jogurtowych. Probiotyki i enzymy obecne w jogurcie z mleka koziego pomagają w prawidłowym trawieniu, obniżają wysokie ciśnienie krwi, zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę, wzmacniają system odpornościowy, a także wspierają odchudzanie.

Dębnicki jogurt naturalny ma wszystkie właściwości nabiału koziego - jest łatwostrawny, zawiera kwasy tłuszczowe i trójglicerydy, które dostarczają energii, ale nie odkładają się jako tłuszcz w organizmie, obniżają poziom cholesterolu, a nawet mogą pomóc w leczeniu choroby wieńcowej i zaburzeniach pracy jelit. Kozi jogurt Dębnik 52 ma w sobie mnóstwo cennych składników - wapń, żelazo, magnez, fosfor oraz witaminy A, B2, C i D. Co więcej, składniki te są bardzo dobrze wchłaniane przez organizm. Dlatego nabiał kozi jest doskonałym wsparciem w leczeniu anemii i osteoporozy. Regularne spożywanie przetworów z mleka koziego zwiększa zdolność organizmu do przyswajania żelaza oraz pobudza regenerację hemoglobiny. Wysokie stężenie cynku i selenu pomaga również zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym.

Dębnicki jogurt naturalny najlepiej smakuje na śniadanie, z dodatkiem sezonowych owoców, domową granolą lub musli. Można go zmiksować z bananami, malinami, borówkami i dębnickim miodem oraz serwować jako odżywczy koktajl lub zamrozić. Powstanie pyszny lodowo-owocowy deser. Jogurt z Dębnika świetnie sprawdzi się także jako zdrowa przekąska w pracy. Jest lekkim i smacznym zastępnikiem majonezu i śmietany. Może być bazą rozmaitych dipów. Po zmieszaniu z ogórkiem, czosnkiem, solą i pieprzem powstanie grecki, orzeźwiający sos tzatziki. Jogurt występuje także jako składnik maseczek kosmetycznych - wystarczy go zmieszać z łyżeczką spiruliny i nałożyć na twarz, szyję oraz dekolt. Taka mieszanka ma właściwości odżywcze, łagodzące i rozjaśniające.

Czy wiedzieliście, że jogurt ma już ponad 6000 lat? Tradycja fermentowania mleka pochodzi z centralnej Azji. Pierwsze jogurty wytwarzano w Indiach, Persji i Turcji. Później napoje ze sfermentowanego mleka zyskały popularność w innych krajach m.in. Egipcie, Iranie, Libanie, a także na Bałkanach. W Europie jogurt był sprzedawany wyłącznie w aptekach, dopiero na początku XX wieku zaczęła się jego produkcja na masową skalę.

Foto: Shutterstock.com