Dębnicki ser kozi długodojrzewający – idealny na jesienną kolację

Na jesienny weekend polecamy sałatę z grzankami z koziego sera. Dębnicki długodojrzewający na ciepło jest jeszcze lepszy. Aksamitny, miękki, o intensywnym smaku. Idealny na sałacie polanej sosem winegret oczywiście na bazie rzepakowego oleju z tłoczni Dębnik 52. Ten francuski klasyk w dębnickiej wersji jest pyszny.

Dębnicki ser długodojrzewający powstaje ze świeżego koziego mleka, które podgrzewamy, a następnie dodajemy do niego odrobinę podpuszczki i specjalne kultury bakterii. Masę serową zawijamy w lniane płótno i ściskamy w drewnianej prasie. Po 24 godzinach wyjmujemy ser z prasy i przenosimy do dojrzewalni, w której utrzymywana jest stała, niska temperatura i odpowiednia wilgotność powietrza. Co jakiś czas sery trzeba odwrócić na drugą stronę i posolić. Sery mają kształt krążka, są białe, kremowe lub jasnożółte, półtwarde, ale elastyczne. Im dojrzalszy ser, tym delikatnie ciemniejszy jest jego kolor, a smak bardziej ostry i intensywny.

Dębnickie sery długodojrzewające są absolutnie wyjątkowym produktem mleczarskim. Mają zrównoważony, intensywny smak i aromat oraz optymalną konsystencję. Można je serwować solo jako przekąskę do win lub stosować jako dodatek do innych potraw. Świetnie sprawdzą się zapieczone na grzankach i podane na sałacie polanej sosem winegret na bazie dębnickiego oleju rzepakowego. Startymi serami można posypać pizzę, makaron i sałatki oraz dodawać do warzywnych zup-kremów lub tart. Dębnickie długodojrzewające są szczególnie smaczne na ciepło. Wysoka temperatura doskonale pogłębia i wzmacnia ich smak oraz wydobywa niedostępne na zimno nuty smakowe.