Dębnicka caprese – najlepsza na upały

W gorące, letnie dni najlepiej sprawdzą się lekkie i orzeźwiające dania. Gdy temperatura za oknem rośnie najbardziej smakują schłodzone, soczyste owoce i sałatki ze świeżych warzyw, ziół i serów. Na letni obiad polecamy dębnicką caprese.

Caprese to klasyczna sałatka pochodząca z gorących południowych Włoch, którą przyrządza się z mozzarelli, pomidorów i bazylii oraz polewa oliwą. Kolory biały, czerwony i zielony mają odzwierciedlać włoską flagę.

My przyrządzamy caprese w wersji dębnickiej. Wystarczy ser typu mozzarella Dębnik 52, świeże pomidory, bazylia i sos na bazie naszego tłoczonego na zimno oleju rzepakowego. Ser trzeba pokroić w plastry i ułożyć na talerzu naprzemiennie z kawałkami pomidorów i bazylii. Całość polać olejem rzepakowym, skropić cytryną oraz przyprawić solą i świeżo zmielonym pieprzem. W wersji dębnickiej dodajemy do caprese jadalne kwiaty np. kilka płatków chabra bławatka. Można serwować z lampką zimnego różowego wina.

Dębnickiej caprese można skosztować w czasie degustacji na targach Ekosfera Mateczny w Krakowie, gdzie jesteśmy w soboty od 8 do 15.